Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 84389
  • Dzisiaj wizyt: 1
  • Wszystkich komentarzy: 178

Wilson

Flag Counter

Chris, Gmyz

Sekielski zlustrował ekspertów Macierewicza. W odpowiedzi Gmyz zapowiada „wstępną kwerendę” w sprawie ekspertów komisji Macieja Laska

Sebastian Kucharski, 04.12.2013
Antoni Macierewicz i Chris Cieszewski podczas posiedzenia zespołu badającego przyczyny katastrofy samolotu prezydenckiego, Sejm, Warszawa, 24 października 2013Antoni Macierewicz i Chris Cieszewski podczas posiedzenia zespołu badającego przyczyny katastrofy samolotu prezydenckiego, Sejm, Warszawa, 24 października 2013 (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Tomasz Sekielski oburzał się, gdziekolwiek pojawiła się kwestia dokumentów Służby Bezpieczeństwa. Nagle pokazuje dokumenty, zresztą nie wiadomo skąd wzięte, bo takich dokumentów w IPN nie ma – mówił Andrzej Duda, rzecznik PiS w TVN 24. Odnosił się do wtorkowego programu „Po prostu” w TVP 1, gdzie ujawniono dokumenty, z których wynika, że prof. Chris Cieszewski był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie „Nil”.
Sekielski stwierdził, że jeden z ekspertów Antoniego Macierewicza miał współpracować z SB od czasu stanu wojennego – od lutego 1982 roku, kiedy to został zarejestrowany jako TW. Współpracę – według akt SB – zakończyć miał w lipcu 1985 roku. O tej sprawie pisaliśmy wczoraj.

Andrzej Duda tłumaczył w środę w TVN 24, że nie zna pochodzenia dokumentów dotyczących współpracy Cieszewskiego. – Kwestionuje pan wiarygodność Tomasza Sekielskiego? Uważa pan, że pokazał fałszywe dokumenty? – pytał rzecznika PiS Bogdan Rymanowski. – Nie potrafię na tym etapie na te pytania odpowiedzieć. Nie wiem, czy dokumenty są prawdziwe, czy fałszywe, widziałem je tylko w TV – odpowiedział Duda. – Dla mnie znamienne jest, że w tle tej sprawy pojawiła się osoba pułkownika Lesiaka [Jan - przyp. red.], który zwalczał swego czasu prawicę i środowisko Jarosława Kaczyńskiego. Cały program redaktora Sekielskiego był de facto ustawiony pod atak na zespół parlamentarny Antoniego Macierewicza. Profesor był tam wymieniany jako ekspert zespołu Macierewicza, a to nie jest zgodne z prawdą – stwierdził Duda. Mówił także, że profesor zaprzeczył swojej współpracy z SB. Ale przyznał, że jeśli jego zapewnienia będą nieprawdziwe, to dla PiS będzie to „przykra” sprawa.

Wyjaśnienie sprawy zapowiedział także w Radiu ZET europoseł Ryszard Czarnecki. – Pan Chris Cieszewski zaprzecza, według tego, co wiemy, w IPN takich dokumentów nie ma – powiedział. Czarnecki podkreślił, że Cieszewski nie jest ekspertem zespołu Macierewicza, tylko uczestnikiem konferencji na temat katastrofy w Smoleńsku. – Co oczywiście nie zmienia postaci rzeczy, że miał bardzo ciekawy referat. Merytoryczny i naukowy – dodał.

Wcześniej program Sekielskiego komentowali także prawicowi publicyści. „Cokolwiek sądzić o lustracji czy Sekielskim, sygnał miał być prosty: Niezgadzanie się z rządową wersją zdarzeń ws. Smoleńska się nie opłaca” – pisał Samuel Pereira z „Gazety Polskiej Codziennie”. „Nie mam nic przeciwko informowaniu o tym, kto był TW, prokuratorem w PRL, działaczem PZPR itp. Tylko trzeba jechać po całości, nie wybiórczo” – stwierdził z kolei Stanisław Janecki z „wSieci”. „Jest natomiast dla mnie bezdyskusyjne, że jakiekolwiek związki z PZPR i SB to nie jest to, co powinno się mieć na koncie” – dodawał.

Głos w sprawie ewentualnej kwestii współpracy Cieszewskiego z SB zabrali też dziennikarze prawicowego tygodnika „Do Rzeczy”. „Ciekaw jestem, czy Cieszewski zdobędzie się na złożenie wniosku o autolustrację. To będzie znaczący gest. Lub jego brak” – napisał Wojciech Wybranowski.

„Ciekawe, co wyjdzie z przeciągnięcia ludzi Laska i Millera przez IPN. Dziwnie spokojny jestem, że śledczy z TVP i TVN ich nie zlustrują” – zaznaczył jego kolega redakcyjny Cezary Gmyz. – Teraz siedzę nad Watykanem i II wojną, ale o wstępnej kwerendzie pomyślę – dodał, odpisując na pytanie, czy sam zamierza „przeciągnąć” ludzi z komisji Macieja Laska.

Ciekawe co wyjdzie z przeciągnięcia ludzi Laska i Millera przez IPN. Dziwnie spokojny jestem, że śledczy z TVP i TVN ich nie zlustrują

Wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>