Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 84389
  • Dzisiaj wizyt: 1
  • Wszystkich komentarzy: 178

Wilson

Flag Counter

Bielan, 16.08.2016

 

Rząd wydrukował niektóre wyroki Trybunału, ale bez tych z 9 marca i 11 sierpnia

jagor, PAP, 16.08.2016

Rząd Beaty Szydło wydrukował 21 orzeczeń TK

Rząd Beaty Szydło wydrukował 21 orzeczeń TK (Fot. Sławomir Kamiński)

• Rząd opublikował wyroki TK wydane po 9 marca tego roku
•To 21 orzeczeń, ale m.in. bez tego z 9 marca o niekonstytucyjności noweli
• Wyroki opublikowano na podstawie ustawy z 22 lipca o TK

 

W internetowych wydaniach Dziennika Ustaw ukazało się 18 wyroków, a Monitora Polskiego – 3. Wśród nich jest m.in. lipcowy wyrok o konstytucyjności ustawy o gruntach warszawskich, którą – przed decyzją o podpisaniu – zaskarżył w sierpniu 2015r. poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.

Wyroki opublikowano na podstawie ustawy z 22 lipca o Trybunale Konstytucyjnym. Jej artykuł 89. głosi: „W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy ogłasza się rozstrzygnięcia Trybunału wydane przed dniem 20 lipca 2016 r. z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym, z wyjątkiem rozstrzygnięć dotyczących aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą”. Weszła ona w życie właśnie w poniedziałek.

Nowa ustawa PiS o TK w części niezgodna z konstytucją

W miniony czwartek pełny skład TK uznał za niezgodne z konstytucją kilkanaście zapisów ustawy z 22 lipca, w tym cały artykuł 89. – według TK nie wchodzą one w życie. Zdania odrębne złożyli sędziowie: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski. Według nich organa państwa nie mogą honorować rozstrzygnięcia „wydanego z rażącym naruszeniem prawa”. Rząd zapowiadał wtedy, że nie wydrukuje tego wyroku.

Art.89 i prawo uznaniowe do publikacji wybranych orzeczeń

TK uznał, że na mocy art. 89. „ustawodawca przyznał sobie prawo wyboru orzeczeń Trybunału podlegających publikacji”. „Ustawodawca nie jest władny oceniać, które orzeczenia sądu konstytucyjnego mogą być publikowane, a które na publikację nie zasługują” – ocenił. TK „odnotował również stygmatyzujące stwierdzenie o rozstrzygnięciach Trybunału wydanych >>z naruszeniem przepisów ustawy<< o TK z 2015 r.”. Według TK „ustawodawca zrecenzował konkretne wyroki TK, podjęte przez konkretnych sędziów TK w odniesieniu do konkretnych spraw i przypisał sędziom TK działanie niezgodne z prawem, usprawiedliwiając w ten sposób wcześniejszą odmowę publikacji wyroków TK”.

rZądSzydło

gazeta.pl

WTOREK, 16 SIERPNIA 2016

Bielan: Rzepliński ma plany polityczne i po tym, jak odejdzie z TK, szybko się o tym przekonamy

19:49

Bielan: Rzepliński ma plany polityczne i po tym, jak odejdzie z TK, szybko się o tym przekonamy

– Prezes Rzepliński jest politykiem. Każdy, kto obserwuje jego działania, nie może mieć wątpliwości, że jest politykiem. Moim zdaniem ma plany polityczne i sądzę, że w grudniu – po tym, jak odejdzie z TK – szybko się o tym przekonamy – mówił Adam Bielan w „Faktach po faktach” TVN24.

19:42

Bielan: Publikacja wyroków zmniejsza ryzyko powstania dualizmu prawnego. Te dwa nie mają waloru wyroku

Jak mówił Adam Bielan w „Faktach po faktach” TVN24:

„To zmniejsza ryzyko powstania tzw. dualizmu prawnego, publikowanie zdecydowanej większości – poza dwoma – wyroków, czy wszystkich wyroków TK,. Znamy te dwa kontrowersyjne orzeczenia dot. ustaw uchwalonych przez Sejm. To największe zagrożenie, którym opozycja straszyła Polaków, że będzie dualizm prawny, że to spowoduje duże problemy, komplikacje w życiu przeciętnych obywateli, to znika. Bodaj 20 wyroków jest opublikowanych, ale to ryzyko jest mniejsze. Te dwa nie mają waloru wyroku, bo nie odbywało się na podstawie ustaw uchwalonych przez Sejm”

300polityka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>