Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 84389
  • Dzisiaj wizyt: 1
  • Wszystkich komentarzy: 178

Wilson

Flag Counter

Waszczykowski, 29.05.2016

 

Waszczykowski odpowiada Putinowi ws. tarczy. „Obecność NATO i USA to odpowiedź na straszenie nas”

jagor,PAP, 29.05.2016

Witold Waszczykowski i Antoni Macierewicz na symbolicznej inauguracji budowy bazy w ramach amerykańskiego systemu antyrakietowego w Redzikowie

Witold Waszczykowski i Antoni Macierewicz na symbolicznej inauguracji budowy bazy w ramach amerykańskiego systemu antyrakietowego w Redzikowie (Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta)

1. Szef MSZ powtarza, że tarcza antyrakietowa nie jest wymierzona w Rosję 2. Dodaje jednak, że sił NATO są w kraju przez „agresywne zachowanie” Kremla 3. Oprócz składów broni i brygady, Waszczykowski liczy też na system AWACS

W odpowiedzi na instalację tarczy antyrakietowej Władimir Putin zapowiedział, że Rosja będzie zmuszona podjąć działania, by zminimalizować zagrożenie. Pytany o ocenę tych słów, szef polskiej dyplomacji powtórzył, że tarcza antyrakietowa nie zagraża bezpieczeństwu Rosji. – System ma bronić Europy przed atakiem rakietowym z Bliskiego Wschodu. Wojskowa obecność Amerykanów i wielonarodowych oddziałów NATO jest jednak odpowiedzią na właśnie agresywne zachowanie i straszenie nas przez władze rosyjskie – powiedział w rozmowie Polska Agencją Prasową Witold Waszczykowski.

Spotkanie z szefową unijnej dyplomacji

W najbliższych dniach minister spotka się w Warszawie z Wysoką Przedstawiciel UE ds. międzynarodowych Federicą Mogherini. Jednym z tematów ma być – jak to ujął Waszczykowski – „ocena współpracy Unii z Rosją i kwestia tego, czy możliwa jest współpraca, jeśli Moskwa nie realizuje zobowiązań wynikających z porozumień Mińsk2″.

- Na pewno wymienimy też poglądy na temat reżimu sankcyjnego. Będziemy też z szefową unijnej dyplomacji rozmawiać o zagrożeniach płynących z południa; o tym, czy Europa może odpowiedzieć na te zagrożenia i jak. Na pewno nie sposób pominąć również tematu zbliżającego się referendum brytyjskiego [23 czerwca Brytyjczycy w referendum zdecydują czy chcą pozostać w UE - red.] – wyliczał minister Waszczykowski.

Obecność NATO w Polsce: flanka z systemem ostrzegania typu AWACS

Pytany o to, ilu żołnierzy NATO, według dotychczasowych ustaleń, może stacjonować na terenie Polski, szef dyplomacji przypomniał, że decyzje polityczne już zapadły, co oznacza wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Natomiast o kwestiach wojskowych mają na spotkaniu za dwa tygodnie zdecydować szefowie resortów obrony państw NATO – wyjaśnił.

- W tej chwili trwa dyskusja na temat charakteru i skali tej obecności. Mówi się o batalionach NATO w Polsce i w każdym z krajów bałtyckich. Mówi się też o zwiększonej obecności typu ISR, czyli: wywiad, nadzór i rozpoznanie. W grę wchodzi m.in. przyznanie państwom flanki lotniczych systemów ostrzegania i kontroli typu AWACS – powiedział Witold Waszczykowski.

Minister spraw zagranicznych przypomniał, że trwają też negocjacje o „odrębnej obecności amerykańskiej – o składach broni i o obecności wojsk w sile brygady”.

Wymiana ambasadorów i rozmowy z KE

Minister spraw zagranicznych mówi także m.in. o wymianie ponad 30 ambasadorów. Kończą swoją misję m.in. ambasadorowie w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Norwegii i przy Watykanie – wyliczał Waszczykowski.

Pytany o sprawę konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego w kontekście zapowiedzianej na wtorek kolejnej rozmowy premier Szydło z wiceszefem KE, szef MSZ przypomniał, że MSZ nie jest w tej sprawie stroną.

Jednak jak zaznaczył, wydaje się, iż wiceszef KE Frans Timmermans i inni urzędnicy Komisji „wreszcie zrozumieli, że nie ma w Europie modelu demokratycznego rozwiązania kwestii badania konstytucyjności prawa, ponieważ nawet w ojczyźnie wiceszefa KE Trybunału Konstytucyjnego nie ma”. – Może w Komisji dostrzeżono też, że działania przeciwko Polsce mogą być wykorzystane w sposób negatywny w kampanii referendalnej w Wielkiej Brytanii – ocenił szef polskiej dyplomacji.

O brak kompromisu ws. Trybunału Waszczykowski oskarżył opozycję, która jego zdaniem nie chce żadnych ustępstw.

- Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zachował się prawidłowo i powołał z jednej strony komisję ekspercką, a z drugiej strony zainicjował spotkania z liderami partii politycznych, które toczą się raz w większym, raz w mniejszym gronie, bo opozycja próbuje uciekać od takiego kompromisu, ale innej drogi niż kompromis nie ma. Mamy nadzieję, że tak jak były próby dyscyplinowania przez KE większości parlamentarnej, podobne kroki zostaną również podjęte wobec opozycji, która też musi zrozumieć, że kompromis musi polegać na ustępstwach obu stron – powiedział.

obecność

gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>