Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 84389
  • Dzisiaj wizyt: 1
  • Wszystkich komentarzy: 178

Wilson

Flag Counter

Waszczykowski, 28.05.2016

 

„Polexit”? Waszczykowski w „Die Welt” odpowiada, czy Polska opuści UE

opr. Monika Margraf, Deutsche Welle, 28.05.2016

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski, 13.05.2016, Redzikowo k. Słupska

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski, 13.05.2016, Redzikowo k. Słupska (Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta)

1. Szef MSZ w rozmowie z „Die Welt” zapewnia, że PiS nie chce „Polexitu”
2. Witold Waszczykowski krytykuje jednak próby tworzenia unii politycznej
3. Podtrzymuje też negatywne stanowisko polskiego rządu ws. kwot imigrantów

Dziennik „Die Welt” obszernie opisuje dziś poglądy ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego nt. UE, jej problemów i roli państw członkowskich. Opis przeplata wypowiedziami ministra.

Waszczykowski walczy – pisze „Die Welt” – walczy o większą niezależność państw członkowskich i wspiera prawa specjalne, jakie w lutym uzyskała Wielka Brytania. Ale wg niego to za mało – szef polskiego MSZ chce odejścia od postanowień traktatu z Lizbony i „nowego myślenia” o kompetencjach Brukseli. Odrzuca dążenie do unii politycznej. – Taka unia zakładałaby, że istnieje naród europejski. Ale on na razie nie powstał – zauważa w „Die Welt” Waszczykowski.

Krytykuje próby egzekwowania wspólnej polityki ws. uchodźców. – Każde państwo ma suwerenne prawo samemu decydować o przyjmowaniu migrantów – mówi. Zaznacza, że Niemcy miały „szlachetne zamiary”, otwierając w zeszłym roku granice. – Zadaję sobie tylko pytanie, czy skutki i wpływy tych decyzji muszą odbić się na innych krajach Europy.

Polexit? PiS tego nie chce

Zapowiada jednak, że – wbrew głosom we własnym obozie – PiS nie będzie dążyć do wyjścia Polski ze wspólnoty: – Rząd nie podejmie żadnych działań w kierunku wystąpienia Polski z UE.

Jak ocenia, na takie działania nie mogłaby sobie pozwolić żadna poważna polska partia. Temat „Polexitu” pojawił się, bo opozycja próbuje budować wokół niego „sztuczny konflikt”. Mimo tego ostatnie badanie opinii społecznej pokazuje, że już 38 proc. Polaków wyobraża sobie swój kraj poza UE.

A TERAZ ZOBACZ: Największy wycieczkowiec na świecie

W czym Unia powinna zacieśniać współpracę? Wg Waszczykowskiego przede wszystkim w obszarach gospodarczych i bezpieczeństwa. Minister po raz kolejny ostrzegł przy okazji przed budową drugiej nitki Gazociągu Północnego: – To, czy uda się zatamować negatywne efekty tego projektu, będzie egzaminem wiarygodności dla Unii – ocenia. Dodaje, że w przeciwnym razie Europa pogłębi swoją zależność od Rosji, a samej Europie Środkowej grozi destabilizacja.

Waszczykowski zapewnia też, że – mimo wywołania kryzysu wokół TK i innych kontrowersyjnych kroków PiS-u – „demokracja w Polsce nie jest zagrożona”. Polska pozostanie przewidywalnym partnerem we współpracy europejskiej i transatlantyckiej – zaznacza.

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

polexit

gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>