Statystyki
  • Wszystkich wizyt: 84389
  • Dzisiaj wizyt: 1
  • Wszystkich komentarzy: 178
Wilson
Flag Counter

Brudy Watykanu

 

Przed konklawe między kardynałami toczy się wojna. Kardynałowie spoza kurii watykańskiej chcą ujawnienia tajnego raportu o kulisach skandali finansowych i erotycznych w Watykanie. Raport sporządzony przez trzech kardynałów emerytów (czyli tych, którzy nie mogą uczestniczyć w konklawe) spoczywa w zabezpieczonym apartamencie w Pałacu Apostolskim, czekając na nowego papieża.

 

Prawdopodobnie treść raportu przyspieszyła decyzję o abdykacji 28 lutego Benedykta XVI. Skala brudów walczących koterii w Watykanie jest szczególnie duża – tak spekulują media i wydaje się to być potwierdzane przez samych kardynałów.

 

Przed konklawe kardynałowie spoza Rzymu, wśród nich niemiecki kardynał Kasper Walter (na zdjęciu), chcą zapoznać się z treścią raportu, aby podjąć decyzję wyboru nowego papieża, by następca B XVI nie był uwikłany w watykańskiego koterie, bądź je reprezentował.

 

Szczególnie silnie naciskają na ujawnienie raportu kardynał Christoph Schönborn z Wiednia, jeden z najbliższych Josephowi Ratzingerowi hierarchów, oraz węgierski kardynał Peter Erdö. Obaj są zaliczani do grupy papabile (potencjalnych kandydatów na papieża). Jasnej wiedzy co do wydarzeń w kurii rzymskiej domagają się także hierarchowie z USA.

 

Dotychczasowa wiedza o raporcie to ogólniki dotyczące wniosków, więc nie jest tym samym, co wiedza o konkretach. Watykan chce brudy trzymać zamknięte w szafie. W dzisiejszym świecie raport prędzej czy później ujrzy światło dzienne opinii publicznej, a to może dla Watykanu być dużo gorszą okolicznością, niż zamierzona jawność.

 

Kościół, aby nie tracić wiernych, musi się zdecydować na ujawnienie brudów, aby odsunąć od decyzyjności hierarchów  uwikłanych w afery finansowe i erotyczne (homoseksualne, pedofilskie). Tymczasem Benedykt XVI mieszka teraz w letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo, skąd wróci dopiero na przełomie kwietnia i maja do swej nowej rezydencji w Ogrodach Watykańskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>